Téměř dvě třetiny (65 %) generálních ředitelů nejvýznamnějších společností po celém světě mají obavy z toho, jak se vlády vypořádají s rozpočtovými deficity. Vyplývá to z průzkumu poradenské sítě PwC mezi více než tisícovkou (1258) ředitelů, který zkoumal jak jejich pohled na budoucnost firem, které řídí, tak i na podmínky a vztahy s veřejným sektorem v zemích, kde působí. Proto v průzkumu odpovídalo vedle generálních ředitelů navíc také 23 významných představitelů veřejného sektoru.
„Studie ukázala, že zadání od generálních ředitelů pro vlády je zcela jednoznačné. Vyřešit zadlužení, a to způsobem, který nepodváže růst a pomůže firmám i celým ekonomikám ke zvýšení konkurenceschopnosti. Zároveň vlády musí svým dílem přispět k zajištění dostatečného zdroje kvalifikované pracovní síly,“ uvedl Jiří Halouzka, partner oddělení Poradenství, PwC Česká republika.
„Na vládní úrovni je před námi spousta práce, neboť instituce a jejich kvalita jsou jednou z hlavních slabin naší konkurenceschopnosti. Firmy i občané se shodují v požadavku, že Česká republika potřebuje zlepšit služby veřejného sektoru, zejména vládních institucí, zavést mezinárodně běžný standard manažerského řízení s větší politickou nezávislostí a lépe investovat do kvalitního vzdělávání a inovací,“ potvrzuje Martin Tlapa, náměstek ministra průmyslu a obchodu.
Generální ředitelé se podle průzkumu PwC shodli na třech následujících prioritách, na něž by se vlády měly zaměřit:
1. Vypořádat se s deficity
Správně stanovit priority, mít odvahu k těžkým rozhodováním a dokázat udělat více nebo alespoň stejně za méně. To jsou klíče k úspěchu. „Vlády po celém světě čelí potřebám snížit deficity a dluhy, aby zabránily riziku „projedení“ budoucnosti svých občanů,“ říká Jiří Halouzka.
Prioritou při řešení deficitů by mělo být:
2. Umožnit růst
Vlády mají velkou odpovědnost za vytvoření vhodných podmínek pro růst, který je finančně, ekonomicky i ekologicky udržitelný růst, tzv. dobrý růst. „Podniky vlastněné státem či municipalitami poskytují příležitosti pro vlády v oblasti vytváření pracovních míst a podpory inovací. Jsou zapotřebí nová měřítka hodnocení sledující více, než jen tradiční finanční ukazatele a která musí poskytnout vládním představitelům i daňovým poplatníkům ucelený pohled,“ říká Jiří Halouzka.
Mezi tři klíčové mechanismy veřejného sektoru umožňující růstu patří:
3. Boj s nedostatkem kvalifikované pracovní síly
„Spolupráce veřejného a soukromého sektoru je rozhodující při získávání a udržení zaměstnanců. Vlády mohou udělat více pro vytvoření prostředí, které pomáhá překonat nedostatek klíčových odborníků na trhu," říká Jiří Halouzka.
Je odpovědností vlád pomoci podnikům získat potřebné odborníky prostřednictvím:
Delete